logo

•• Minerálne látky - Sodík, draslík, Fosfor, Horčík, Chlór, Síra ••


Sodík (Na)
Charakteristika a funkcia
: Zúčastňuje sa hospodárenia s vodou v tele a okrem iného umožňuje  činnosť niektorých enzýmov. Denná spotreba sodíka je pomerne malá, pri práci v extrémnych podmienkach (napr. v teple) sa ale podstatne zvyšuje, pretože tu dochádza k veľkým stratám tekutín a minerálnych látok potom. V našich podmienkach ale skôr riešime problém nadmerného príjmu sodíka, ktorého zdrojom je hlavne kuchynská soľ, alebo chlorid sódny (NaCl). Odporúčaná denná dávka kuchynskej soli je okolo 5 - 6 g (cca 1 čajová lyžička). Vysoký príjem sodíka v podobe soli je spájaný s rizikom vysokého krvného tlaku a hrozí i poškodení žalúdočnej sliznice. Vysoký príjem sodíka zaťažuje ľadviny.

Pri nedostatku, napríklad po dlhotrvajúcich hnačkách, zvracaní a nadmernom potení dochádza k svalovým kŕčom, poklesu krvného tlaku a niekedy až k poruchám srdcovej činnosti a vedomia. 

Zdroje: údeniny, mäsové konzervy, polievkové korenie, instantné polievky a omáčky, tvrdé syry, niektoré druhy pečiva, zemiakové lupienky, nakladaná zelenina, sójová omáčka, pokrmy z rýchleho občerstvenia (hamburgery) a iné.


Draslík (K)
Charakteristika a funkcie
: Je nevyhnutný pre tvorbu buniek, pozitívne ovplyvňuje správnou činnosť svalov, najmä srdca. Zvýšený príjem draslíka môže pomôcť znížiť krvný tlak, takže vlastne pôsobia ako protiváha sodíka.

Pri nedostatku, spôsobenom napríklad hnačkami alebo nadmerným potením, sa zrýchľuje činnosť srdca a objavuje sa svalová slabosť.

Zdroje: zemiaky, marhule, celozrnné výrobky, sójová múka, káva, obyčajne sa nachádza vo väčšine potravín okrem tukov.
 

Vápnik (Ca)
Charakteristika a funkcia
: Dospelý človek má v tele asi 1200 g vápnika, asi 99 % vápnika v tele je uloženého v kostiach a zuboch, zvyšok v ostatných tkanivách. Zabezpečuje pevnosť kostí a zubov, zúčastňuje sa na priebehu mnohých procesov prebiehajúcich v tele (zrážanie krvy, rytmické sťahy srdca, prenos nervových vzruchov a ďalšie). Pre vstrebávanie vápnika je potreba vitamínu D. Vyššiu potrebu majú tehotné a dojčiace ženy.

Pri nedostatku vápnika v strave sa môže rozvinúť u detí krivica (rachitis), prejavujúca sa deformáciou dlhých kostí a tvaru hrudníka, u dospelých mäknutím a deformáciou kostí alebo  osteoporózou (rednutím kostí, kedy sa vápnik začne uvoľňovať z kostí a tie sú potom krehké a veľmi ľahko sa lámu). Ďalej sa objavuje kazivosť zubov a horší sa i kvalita nechtov.

Zdroje: najbohatším zdrojom sú mlieko a mliečna výrobky, sardinky v oleji konzumované i s kosťami, niektoré druhy zeleniny, napríklad zelená paprika a brokolica a strukoviny. K príjmu prispieva i tvrdá pitná voda. V obilninách je vápnik obsiahnutý pomerne málo a navyše nie je dobre využiteľný.
 

Fosfor (P)
Charakteristika a funkcia
: V tele dospelého je ho asi 600 – 900 g, je uložený v kostiach a zuboch spolu s vápnikom, je súčasťou bielkovín. Zúčastňuje sa pochodov, pri ktorých sa v tele  premieňa a uchováva energia.

Nedostatok sa bežne nevyskytuje, fosforu máme v potrave skôr  nadbytok.

Zdroje: kolové nápoje, mlieko a mliečne výrobky, mäso, ryby, vajcia, orechy.
 

Horčík (Mg)
Charakteristika a funkcia
: V tele dospelého je ho asi 25 g, viac ako polovina horčíka je uložená v kostiach, umožňuje činnosť niektorých enzýmov, zúčastňuje sa prenosu nervových a svalových vzruchov, je je nevyhnutný pre tvorbu bielkovín, tukov i sacharidov. Zvýšený prísun má pozitívny vplyv na ochorenia srdce a ciev. Je súčasťou zeleného farbiva chlorofylu v rastlinách.

Pri nedostatku vznikajú kŕče vo svaloch.

Zdroje: rastlinné potraviny – listová zelenina, orechy, celozrnné výrobky, kakao a čokoláda, tvrdá pitná voda.
 

Chlór (Cl)
Charakteristika a funkcia
: Je súčasťou kyseliny chlorovodíkovej (HCl) v žalúdku, jeho príjem je zabezpečený v dostatočnej miere vďaka kuchynskej soli (NaCl).

Zdroje: kuchynská soľ a slané potraviny podobne ako u sodíka.


Síra (S)
Charakteristika a funkcia
: Síra je súčasťou niektorých bielkovín a vitamínov B1, má vplyv na činnosť niektorých enzýmov.

Nedostatok sa bežne nevyskytuje.

Zdroje: bielkoviny obsiahnuté v múke a mliečnych výrobkoch, v mäse, rybách a vo vajciach.


Zdroj:
Výživa ve výchově ke zdraví, výukový program pro pedagogy na 2. stupni ZŠ

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...